W maju br. odbyło się spotkanie on-line projektu RELOS3. Przedstawiciele 6 regionów europejskich wraz ze swoimi interesariuszami mieli okazję, w ramach podsumowania projektu, wymienić się doświadczeniem zdobytym w ciągu 4 lat trwania współpracy. Partnerzy zaprezentowali wypracowane i będące w realizacji plany działań, opowiedzieli o zmianach jakie zaszły dzięki ich staraniom oraz
o sukcesach i problemach w promowaniu włączenia lokalnego poziomu do wdrażania strategii RIS3
w ich własnych regionach.
Wielkopolska zaprezentowała kluczowe działania strategiczne w ramach projektu „Budowa systemu wsparcia wysokiej jakości projektów B+R+I, w szczególności rozwijających technologie nisko i zeroemisyjne, ze szczególnym uwzględnieniem wodoru (BSW-H2)” realizowanego przez Departament Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, który stanowi podstawę Wielkopolskiego Regionalnego Planu Działań. Pomimo wielu niedogodności związanych z sytuacją epidemiczną, wydarzenia typu cykl konferencji o tematyce wodorowej, Start-up Day czy Szkoła Wodorowa są sukcesywnie realizowane. Stopniowo powiększa się grono Wielkopolskiej Platformy Wodorowej, która liczy już około 80 członków. Natomiast w szerszym zakresie projekt, wraz z innymi inicjatywami regionu, pozytywnie wpływa na zaangażowanie subregionów i lokalnych władz w obszarze budowania ekosystemu wodorowego w Wielkopolsce.
Nasz region, jako jeden z pierwszych w Polsce, podejmuje działania w obszarze budowy regionalnego ekosystemu wodorowego. W Regionalnej Strategii Innowacji dla Wielkopolski 2030 wśród celów wskazany został rozwój gospodarki zeroemisyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem wodoru.
Powstaje Wielkopolska Strategia Wodorowa, a sam region od ponad 2 lat realizuje m.in. projekty analityczne, wymiany dobrych praktyk, doradcze, przybliżające i promujące tematykę wodorową, które są adresowane od młodzieży, po środowiska biznesowe, samorządowców, naukowców oraz wszystkich obywateli. Wielkopolska współpracuje z ekspertami, dostarcza wiedzy i zachęca MŚP do aktywnego włączenia się w łańcuch dostaw i wartości gospodarki wodorowej. Owoc projektu Relos3 – Regionalny Plan Działań „Transformacja gospodarcza subregionów w Wielkopolsce – kierunek wodór” opiera się właśnie na projekcie BSW-H2, realizowanym w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.
Projekt RELOS3 realizuje w imieniu Województwa Wielkopolskiego Departament Gospodarki, Urząd Marszałkowski Woj. Wielkopolskiego.
Wielkopolskimi interesariusze projektu RELOS3 są:
- Urząd Miasta Piły
- Urząd Miasta Kalisza
- Urząd Miasta Leszna
- Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego
- Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski
- Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości
- Fundusz Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego SA
- Izba Gospodarcza Północnej Wielkopolski
Więcej informacji o projekcie BSW-H2 – http://iw.org.pl/projektywodorowe/
Więcej informacji o projekcie RELOS3 – https://www.interregeurope.eu/relos3/
Więcej informacji o projekcie Gospodarna 2050 – H2Wielkopolska – https://h2wielkopolska.pl/ oraz na stronie www.audytwodorowy.pl gdzie trwa właśnie nabór firm z Wielkopolski do bezpłatnego eksperckiego doradztwa wodorowego, który to nabór zakończy się 5 lipca br. Więcej informacji na stronie www.audytwodorowy.pl.

